2012. október 27., szombat

33. hét a nyolcadik hónap kezdete

Dorka baba:

A 33 hetes Dorci méretei: hossza kb. 41 cm, súlya megközelítőleg 2.000 gramm
Az ultrahang vizsgálat során mért értékek a betöltött 33. terhességi héten:
BPD (magzati koponya haránt átmérője): 84 mm (+/- 6 mm)
HC (a fej körfogata): 300 mm (+/- 25 mm)
AC (a has körfogata): 294 mm (+/- 30 mm)
FL (a combcsont hossza): 65 mm (+/- 4 mm)


 A terhesség 33. hetében Babánk mérete olyan kétharmada annak, mint amekkora újszülött korában lesz. Növekedésének köszönhetően testhelyzete megváltozik, mozgása pedig kevésbé aktívvá válik. Lábai maga alá húzza és gyakorlatilag a méh teljes térfogatát elfoglalja.
Figyelmét egyre inkább a külvilágból beszűrődő hangok, fények és mechanikai hatások irányába fordítja. A hangokra a legérzékenyebb, melyeket igaz, hogy kicsit torzítva és halkan hall, azonban már képes különbséget tenni a különböző ritmusok és hanglejtések között. Egyes tanulmányok szerint a baba születése után képes felismerni azt a mesét, amelyet még a pocakodban sokszor hallott tőled.
A 33. terhességi héten Babukánk már képes egyedül lélegezni, azonban a tüdők még tovább folytatják fejlődésüket. Az emésztőrendszer és a többi belső szerv már mind ki van alakulva, működőképes és elérte végleges formáját.
Ha a baba még mindig farfekvéses, akkor ezen a héten már mindenképp számítani lehet arra, hogy megfordul fejjel lefelé, elfoglalva ezáltal a szüléshez leginkább megfelelő helyzetet. Az is előfordulhat, hogy a baba a szülés pillanatáig még többször is megváltoztatja majd helyzetét.
A magzat bőre alatt felhalmozódott zsírrétegnek köszönhetően egyre inkább hasonlít egy újszülöttre.

33. terhességi hét a nyolcadik hónap kezdetét jelenti és azt, hogy közeledik a szülés időpontja. A legtöbb kismamában erre az időszakra már rengeteg kérdés és aggodalom merült fel - a baba egészségi állapotával, a szülőséggel, párjával és önmagával kapcsolatban is. A türelmetlenség egyre fokozódik, amely gyakran feszült hangulathoz vezet. Többen magukba zárkóznak ebben az időszakban, és sokkal érzékenyebbé válnak. Ez az állapot hatással van a babára is, ezért próbálj meg lazítani, hiszen már csak pár hét van hátra a szülésig!
Félelemeid és szorongásod alaptalanok, mindemellett teljesen természetesek is. Ha úgy érzed, hogy anyai ösztöneid még nem ébredeznek akkor se keseredj el, hiszen amint karjaidban tarthatod gyermekedet minden kételyed el fog szállni.
A méh átmérője már több mint 30 cm, és nyomást gyakorol a rekeszizomra, a szívre és a tüdőre, ezért sok kismama légszomjról és fáradékonyságról panaszkodik. Ez leginkább akkor kényelmetlen, ha egyszerre nagyobb adag ételt fogyasztasz, hiszen a növekedő méh egyre feljebb nyomja a gyomrot.
Éjszaka a méh térfogatának köszönhetően gyakori a vizelési inger, illetve nehéz találni egy kényelmes, pihentető pozíciót. Gyakran tapasztalhatsz görcsöket lábaidban és a vádlikban, mely ellen leginkább hatásos hatásos a napi megfelelő mennyiségű magnézium és kalcium bevitel.

Kismamáknak néhány jó tanács..

● Fogyassz kalciumban gazdag élelmiszereket, mert ezek hozzájárulnak a baba csontjainak erősítéséhez. A terhesség végéhez közeledve a magzat kalcium szükségelte növekszik.
● Ebben az időben már több pihenésre van szükséged, amihez a megfelelő kényelem elengedhetetlen. Egy pocipárna beszerzése sok álmatlan perctől kímélhet meg és jó szolgálatot tehet a terhesség egész ideje alatt és a szoptatási időszakban is. Az esti légzőgyakorlatok vagy a kismama jóga szintén segíthet ellazulni egy fárasztó nap után.


A 33. hét táján egyre gyakoribbak a láb görcsei, amelyek előszeretettel jelentkeznek éjszaka, amikor végre sikerült álomba merülnöd. Ha nem a görcsök, akkor a hasad, a baba éjjeli "házibulija" a hasadban, a hátfájás... , mégis, ha lepihensz, próbálj meg minél több időt tölteni a bal oldaladon. Ez a testhelyzet segíti elő leginkább az alsó végtagok és a magzat jó vérellátását, és az emésztést, a légzést is megkönnyíti. Ennek ellenére, ha a terhesség szövődménymentes, ne felejtsd el, hogy úgy fekhetsz, ahogy jól esik: akár háton, akár a hasadon. Igen, a megrögzött hason fekvők ekkora bizonyára már felfedezték a szoptatós párna egy újabb áldásos tulajdonságát: stabil gyűrűt lehet kerekíteni belőle, melynek közepében kényelmesen elfér a pocak.A láb görcsein leginkább a testedzés segít: ha eddig nem nagyon mozogtál, a napi séta akkor is jót fog tenni. Növeld a kalcium-bevitelt akár az étkezéssel, akár tabletta, pezsgőtabletta vagy kapszula formájában. A legtöbb kalcium a tejtermékekben, a zöld levelű zöldségfélékben, a szójában és a búzacsírában található, illetve igen gazdag benne a narancs, az aszalt szilva és a mazsola is. A sétát összekötheted egy kis vásárolgatással is: ne feledd, az elkövetkező időszakban valószínűleg már túl fáradt leszel ahhoz, hogy bevásárlóutakra indulj, ezért érdemes most megvenni a nem romlandó élelmiszereket, illetve feltölteni a fagyasztót. Ezzel nem csak az elhagyatott papáról gondoskodhatsz, de jól fog jönni az előre elkészített és lefagyasztott étel, mert nem biztos, hogy lesz energiád főzni a hazatérés utáni első hetekben.

2012. október 20., szombat

Élénk 32 hetes:)

Dorka baba:

A 32 hetes Dorka méretei: hossza kb. 40 cm, súlya megközelítőleg 1.800 gramm
Az ultrahang vizsgálat során mért értékek a betöltött 32. terhességi héten:
BPD (magzati koponya haránt átmérője): 81 mm (+/- 4 mm)
HC (a fej körfogata): 288 mm (+/- 25 mm)
AC (a has körfogata): 283 mm (+/- 30 mm)
FL (a combcsont hossza): 62 mm (+/- 6 mm

 A terhesség 32. hetében a baba már képes lélegezni, nyelni és szabályozza a testhőmérsékletét is. A tüdő által termelt szörfaktáns (surfactant) már beborítja a léghólyagocskák belső felületét, hogy ezáltal megakadályozza azok összeesését kilégzés közben.
A méh térfogatának köszönhetően a baba még mindig nagyon aktív és sokat mozog. Ezek a mozdulatok egyre ritkábbá válnak, azonban egyre látványosabbak. Amikor megfordul, az egész has eldeformálódik. Szemeit nyitogatja és a méhbe átszűrődő fény segítségével ismerkedik a sötét és világos fogalmával.
Ha még eddig nem tette, a magzat valószínűleg a 32. terhességi héten fog megfordulni fejjel a méhszáj felé. Ellenkező esetben farfekvés vagy harántfekvés áll fenn, ezért császármetszésre kerülhet sor a szülés alkalmával. Természetesen az elkövetkező hetekben még megfelelő pozícióba fordulhat a pici.

A 32. terhességi hét sok új meglepetést nem tartogat a számodra, csupán a harmadik trimszeszter kellemetelnségei fokozódhatnak. Ebben az időszakban nehezen alszol el és gyakran lehetnek rémálmaid, kétségeid és sötét gondolataid. Ezek teljesen természetesek és hátterükben semmilyen valós ok nem húzódik meg. Egyszerűen próbálj meg többet pihenni és a körülményekhez képest kényelmes pozícióban aludni.
A terhesség 32. hetében több magzatvized van mint valaha, becslések szerint körülbelül 1 liter, a méh térfogata pedig lassan eléri maximális méretét. Mivel a baba kicsit lejjebb került és kevésbé nyomja a bordáidat, mostantól könnyebben tudsz majd lélegezni.
Melleidből lassan szivárogni kezd az előtej, vagyis a kolosztrum. Ez egy sárgás-fehéres sűrű folyadék, amely a legtartalmasabb táplálékot biztosítja a babának az első szoptatás alkalmával. Ha zavar a szivárgás, a melltartódban használhatsz speciális, puha betéteket vagy nedvszívó gézlapokat.
A 32. héten és az ezt követő időszakban bokáid ödémássá válhatnak, ha túl sokáig kell lábon állnod. A szervezeted vízvisszatartásának következtében és a só felhalmozódásnak köszönhetően lábaidban vértolulás keletkezhet. Ha hangsúlyosabb ödémák és dagadások jelennek meg kezeiden vagy arcodon, és ezzel párhuzamosan növekszik a testsúlyod is, akkor szólj orvosodnak ezekről a tünetekről. Ezek akár a preeclampsia, vagyis terhességi magas vérnyomás előjelei is lehetnek, amelynek akár súlyosabb következményei is lehetnek, mint például görcsroham vagy terhességi toxémia.
Légy köröltekintő, hogy elkerüld a koraszülés kockázatát, amely - több más tényező mellett - sok esetben a stressz, túl sok munka, nehéz tárgyak emelése és cipelése, valamint a túl sok lábon állás miatt is bekövetkezhet. Pihenj sokat, biztosítsd magad számára a megfelelő kényelmet és bátran kérd meg a környezetedben lévő embereket, hogy segítsenek neked, ha szükséges.

Kismamáknak néhány jó tanács..

● A terhesség alatt gyakori húgyúti fertőzések elkerülése érdekében továbbra is fogyassz legalább 1,5-2 liter folyadékot naponta.
● Ha kissé erőtlennek érzed magad és szeretnéd visszanyerni vitalitásodat, akkor fogyassz minden nap egy kivit. Ez a gyümölcs biztosítja számodra a napi C vitamin szükségletedet, de más hasznos vitaminok, magnézium és kálium is található benne.
● Sok kismama számára elkerülhetetlen a hosszabb utazások a harmadik trimeszter időszakában is, ezért ennek következtében könnyen lábdagadás és erős hátfájás alakulhat ki. Amennyiben az orvos nem tiltott el az ilyen jellegű utazásoktól, akkor kis körültekintéssel akár hosszab autóutat is bevállalhatsz. Minden órában igyekezz legalább 10 percig pihenni és kicsit mozogni! Az utazások alatt a biztonsági öv használata akár életet is menthet, ezért a jó szándékú tanácsok ellenére mindenképp viseld, ha gépkocsiban ülsz! Ma már több hasznos eszköz is kapható, pld. övterelő, amely segít megvédeni pocakodat egy esetleges baleset következtében.

Az idő teltével, a jelek sűrűsödésével, a készülődéssel most már valóban egyre többet gondolok a szülésre és úgy látom ezzel nem vagyok egyedül. ;)
"Ahogy egyre sűrűsödnek a Braxton-Hicks összehúzódások, talán többet gondol a vajúdásra, és arra, mit jelent az majd az ön, a család és a baba számára. Nincs egyedül ezekkel a gondolatokkal.
A legtöbb nőnek az alábbiakhoz hasonló gondolatok járnak a fejében a vajúdásról és a szülésről:

  • Megkezdődött vajon már a szülés?
  • Mikor menjek be a kórházba?
  • Hogyan mérjem az összehúzódásokat?
  • Ki kísérjen el (a partner, a szülők, testvérek, stb.)?
  • Mit csomagoljak össze?
  • Fájdalmas lesz-e a vajúdás?
Itt most elsősorban az utolsó kérdésre térnék ki. A nők mintegy 10 százaléka azt mondja, hogy a vajúdás nagyon fájdalmas, míg 10 százaléka azt, hogy nem érzett semmi fájdalmat. A maradék 80 százalék a két véglet között foglal helyet. Meg kell nézni a vajúdás és a szülés alatt a fájdalom okát. Annyi bizonyos, hogy azok a nők, akik jártak szülés-előkészítő tanfolyamra, kevesebb fájdalmas élményről számolnak be, és kevesebb náluk a szövődmény is, mint azoknál, akik nem vettek részt előkészítésen."
Amint lesznek válaszaim is a kérdések mellé, akkor jelentkezek vele. Szerintem a szülésznővel találkozás után már sokkal okosabb leszek. ;)

2012. október 13., szombat

31 hetes aktív Babukánk:)

Dorka baba:

A 31 hetes magzat méretei: hossza kb. 39 cm, súlya megközelítőleg 1.600 gramm
Az ultrahang vizsgálat során mért értékek a betöltött 31. terhességi héten:
BPD (magzati koponya haránt átmérője): 80 mm (+/- 6 mm)
HC (a fej körfogata): 284 mm (+/- 25 mm)
AC (a has körfogata): 272 mm (+/- 30 mm)
FL (a combcsont hossza): 59 mm (+/- 5,5 mm)


 A terhesség 31. hétben Dorkamanó rendkívül aktív, de még mindig többet mozog éjszaka mint nappal, ami persze számomra sok álmatlan órát jelenthet.:)
A magzat agya már alvás közben is aktív, szemgolyóit pedig ugyanúgy mozgatja szemhéja alatt, mint egy újszülött. A tudomány ma már arra is keresi a választ, hogy a magzat képes-e arra, hogy álmodjon.
A baba szemének színe még nem végleges, sokszor még a születése utáni hónapokban is változhat. Hallása azonban teljesen kifejlődött, és az ízeket is már remekül meg tudja különböztetni egymástól.
Emésztőrendszere szintén elérte fejlettségi szintjét, az agy pedig ellenőrzés alatt tartja a légzést és a testhőmérsékletet is. A zsír tovább halmozódik a magzat bőre alatti rétegekben.

A 31. terhességi hét több kellemetlenséget is tartogat a számodra: pocakod egyre nehezebb terhet jelent, a belek egyre lustábbak lesznek, a víz és só visszatartása pedig hajlamossá tesz az ödémára. A megnövekedett has terhességi hátfájásokat is okoz, ez különösen a gerinc meghajlásának és a medencére gyakorolt nyomásnak köszönhető.
A lábfájás és a vádliban tapasztalt görcsök mindennapossá válhatnak. A méh az idegszálakra is nyomást gyakorol, de az egyes ásványi anyagok egyensúlyának hiánya (kalcium és foszfor), a fáradtság és a rossz vérkeringés szintén elősegítheti a lábdagadást és kellemetlen fájdalomérzetet.
A terhesség első 5-6 hónapjában a legtöbb kismama még bátran viselheti megszokott, bővebb ruháit, azonban az utolsó hónapokban már mindenképpen be kell szerezz pár kismamaruhát. Ezeknek nem feltétlenül kell hagyományos szabásuk legyen, manapság számos divatos és modern holmit is találhatsz az üzlet polcain. Törekedj arra, hogy kényelmes, praktikus és könnyen tisztítható darabokat válassz. A nyári kismamákat nagyon meg tudja viselni a meleg, ezért ebben az időszakban válassz bővebb, pamutból készült ruhákat. Az egyes alkalmakra öltözz elegánsan, hiszen terhesség nem akadályoz meg abban, hogy csinos és divatos légy.
A kismamaruhákhoz válassz alacsony, de mindenképp egy kis sarokkal rendelékező cipőket. A manapság divatos, lapos balerinacipők nem biztosítják lábad számára megfelelő kényelmet és egészséget. A praktikusság szempontjából pedig kerüld a fűzős cipőket is (én pont most vettem egyet:-) ), mert az utolsó hónapokban nehezedre eshet bekötni őket.

Kismamáknak néhány jó tanács..

● Ha fájdalmas görcsöket tapasztalsz lábaidban, felül kell vizsgálni a napi mennyiségű kalciumbevitelt. Amikor a vádlid begörcsöl, a lábfejet visszahajlításával enyhíthetsz a fájdalmakon, de a hirtelen meleg vagy hideg is segíthet.
● Méhed nyomást gyakorolhat a vérerekre, ezért sokszor érzel szédülést vagy akár az ájulás is környékezhet. Bal oldalra feküdve enyhíthető a nyomás, a vérkeringés pedig ezáltal szabaddá válik.

Tanácsok között szerepel: "Eljött az idő, hogy összepakold a "kórházi csomagot". A 31. héten ez még kissé ijesztően hangzik, de jobb, ha minden együtt van, és nem hagyatkozol a boldog apuka ki-kihagyó emlékezetére." - mielőtt tényleg megteszed érdemes  a kórházban  érdeklődni a helyi szokásokról, hiszen van ahova több és van ahová kevesebb dolgot szükséges bevinni, attól függően, hogy mi az, amit biztosítanak.
Amit általánosságban tanácsolnak: "Készítsd össze a piperetáskád, amibe a tisztálkodási szerek mellé mindenképp tegyél vastag intim betétet a szülés utáni vérzés miatt és papírülőkét a közös WC használatához. Jó, ha a tusfürdő semleges illatú, mert a babának meg kell szoknia az édesanyja saját illatát; éppen ezért a testápolót és a parfümöt otthon lehet hagyni. Ne felejtsd el a törölközőket! Kell külön az intim testtájakhoz, zuhanyzáshoz és kézmosáshoz is. A hálóingek vagy pizsamák legyenek elől gombosak, ez a szoptatásnál praktikus, és jó, ha pamutból készültek. Tegyél be egy zsebes köntöst, pár meleg zoknit még nyáron is, és két pár papucsot - az egyik a zuhanyzáshoz kell. A szoptatós melltartók mellé érdemes beszerezni melltartóbetétet, hogy megvédjék az anyagot a tejcsorgástól. Pakolj be evőeszközt és poharat, bögrét egy kevés mosogatószerrel. Ez talán túlzásnak hangzik, de lehet, hogy el kell tölteni négy-öt napot a kórházban, és így egyszerűbb tisztán tartani őket. A szükséges okmányok is legyenek kéznél: a terhesgondozási kiskönyvet és a három hónapnál nem régebbi házassági anyakönyvi kivonatot, illetve az apasági nyilatkozatot már most be lehet készíteni a pakkba, a személyi igazolványról és a TB-kártyáról pedig érdemes nem elfeledkezni, ha megindul a szülés."


2012. október 6., szombat

30 hetes kis hajas Babuka:-)

Dorka baba:

A 30 hetes Dorka mérete: hossza kb. 38 cm, súlya megközelítőleg 1500 gramm
Az ultrahang vizsgálat során mért értékek a betöltött 30. terhességi héten:
BPD (magzati koponya haránt átmérője): 76 mm (+/- 4 mm)
HC (a fej körfogata): 274 mm (+/- 25 mm)
AC (a has körfogata): 262 mm (+/- 25 mm)
FL (a combcsont hossza): 58 mm (+/- 6 mm)



Ma együtt ünnepelünk, amikor Te 30 hetes vagy, akkor a mami 23 éves;-)
Dorkamanó továbbra is nagyon aktív, mozgásai jól kivehetőek a pocakomon. Lassan meg lehet különböztetni, hogy épp a könyökével kapálózik vagy a térdével rugdos. Legkedveltebb pozíciója, hogy kezeit a mellkasán összekulcsolja, lábait pedig behúzza a hasa alá. Minden egyes nappal kevesebb helye van a méhben. A haja és a körmei tovább nőnek, születésekor az a meglepetés érhet, hogy ezek nagyon hosszúak. Az agy gondolkodásért felelős része jelentős fejlődésen ment keresztül, térfogata megnőtt és szerkezete sokkal összetettebb lett. 
A 30. terhességi héten már lehetséges, hogy a baba megfordul fejjel lefelé. Az egyre halmozódó zsírrétegnek köszönhetően bőre már kevésbé ráncos és áttetsző, de színe még mindig pirosas. Ebben az időszakban már képes saját maga szabályozni a testhőmérsékletét is.
A 30. hetes magzat már érez fájdalmat és ugyanúgy reagál rá, mint egy újszülött. A baba sokszor tudatja veled, ha például nem olyan pozícióban ülsz, amely számára is kényelemes, vagy ha túl erős hangokat hall és ez zavarja őt. Hangulatod hatással van az ő hangulatára is, átérzi ha épp szomorú vagy boldog vagy.
A legutoljára kifejlődő szerv a baba tüdeje, amely egészen a terhesség végéig fejlődésben van. Egy olyan specifikus anyag kell termelődjön, amely megakadályozza majd a tüdőhólyagocskák összeomlását két lélegzetvétel között. Ezek magzatízzel vannak telítve, ami a születés után rögtön visszahúzódik. A "légzés" ebben az időszakban már jól irányított, a ritmusa pedig állandó.

A 30. terhességi héten a méh eléri a 28 cm-es átmérőt, és ahogyan tovább növekszik egyre inkább hatást gyakorol a többi belső szervre. A babának egyre kevesebb helye van, de még intenzíven kihasználja a rendelkezésére álló mozgásteret.
Az átlagos terhesség alatti testsúly gyarapodás a várandósság 30. hetéig nem több, mint 9 kg. Ez azonban több tényezőtől is függ, hiszen genetikai adottságaid és a kiinduló testsúlyod befolyásolja, hogy mennyit ideális híznod a terhesség 9 hónapja alatt. Az ezt követő periódusban testsúlyod könnyen megugorhat, ezért fokozottan figyelj oda táplálkozásodra. Ha csillapíthatatlan éhséget érzel, nassolás és szénhidrátok helyett inkább koncentrálj a fehérjékre és rostokra.
A keringési zavarok szintén jellemzőek erre az időszakra, melynek következtében lábaidon visszerek jelenhetnek meg. A szívverésed még mindig elég gyors.
Ha a baba megfordul fejfekvéses pozícióba, akkor lábaival még több kellemetlen percet okozhat a mellkasodban. A magzat növekedésével a magzatvíz térfogata csökken, és ez idővel nehézkessé teszi a baba számára mozgást.
Gyakran álmodsz és álmodozol gyermekedről, valamit a szülés körülményeiről. Ez teljesen természetes jelenség, hiszen már alig várod, hogy karjaidban tarthasd kisbabádat. Mindennapjaitok a baba érkezésére való felkészülés jegyében telnek és boldogan csinosítjátok a baba szobáját.
Bár nem kívánatos, ettől a héttől kezdve bármikor felléphetnek a koraszülés tünetei. Fontos, hogy ismerd ennek jeleit, hogy ne érhessen meglepetés. Ha fájdalmat érzel a hátgerinc aljában, a menstruációs görcsökhöz hasonló fájdalmat vagy hüvelyfolyást tapasztalsz és az összehúzódások több mint ötször jelentkeznek óránként, azonnal lépj kapcsolatba orvosoddal.

A terhesség 30. hetében a magzat már egyre többet megtapasztal környezetéből, reagál a különböző hangokra és fényekre, de napi ciklusa még nincs összhangban a tiéddel - előfordulhat, hogy pont abban az időszakban a legaktívabb, amikor te pihenni szeretnél. A méh nyomást gyakorol a húgyhólyagodra, ezért egyre többször szembesülhetsz az állandó vizelési ingerrel. Ha baba ezen a héten születne, akkor esélyei a méhen kívüli életre már elég magasak lennének.