2012. szeptember 29., szombat

29. héten már egyre szűkösebb a hely

Dorka baba:
A 29 hetes Dorka mérete: hossza kb. 36,5 cm, súlya megközelítőleg 1300 gramm
Az ultrahang vizsgálat során mért értékek a betöltött 29. terhességi héten:
BPD (magzati koponya haránt átmérője): 75 mm (+/- 4 mm)
HC (a fej körfogata): 269 mm (+/- 25 mm)
AC (a has körfogata): 259 mm (+/- 25 mm)
FL (a combcsont hossza): 55 mm (+/- 5,5 mm)


 A folyamatos zsírfelhalmozás következtében Dorkamanó bőre egyre kevésbé ráncos, érzékszervei pedig igen fejletté válnak - a pupillák reagálnak az erős fényre, az  ízeket pedig egyre határozottabban különbözteti meg  egymástól.A 29 terhességi hét után a baba - a modern orvostudománynak köszönhetően - már képes lenne a méhen kívül is életben maradni, habár a szervei továbbra is fejlődnek. A csontok erősödnek, pedig az agy és a tüdő egyre érettebbé válik.
Az magzat arca már majdnem olyan, mint amilyen a születésekor lesz. Már van szemöldöke és szempillái, fején megjelentek az első hajszálak. Szemét nyitogatja, és érzékeli a különböző intenzitású fények közötti különbséget.
Az agyban található neuronok szövevényes hálójának köszönhetően a baba idegrendszere már kifejlődött. A sejteket elkezdi bevonni a  mielin nevű anyag, amely az idegszálak szigetelését szolgálja. Ez a folyamat a születés után még majd két évtizedig folytatódik. A magzat sejtjei nem osztódnak tovább, csupán növekednek.

A második trimeszternek vége, és már kevesebb mint 3 hónap van hátra a terhességből. Ebben az időszakban már kissé nehézkesnek és kétbalkezesnek érezheted magad.
A legtöbb kismama esetében a terhesség 29. hetében akár 400 grammal is gyarapodhat testsúlya, és az utolsó hónapokban még megközelítőleg 4 kilogrammot fogsz magadra szedni. Ez az terhesség alatti hízás kb. 30%-át teszi ki. A pocakod megnő és sokkal nehezebb lesz, hiszen a baba is rohamos növekedésnek indul. Kezd kissé kényelmetlenné válni és egyre nagyobb terhet jelent, leginkább akkor, amikor pihenni szeretnél. Oldalt fekve a legkényelmesebb aludni ebben az időszakban.
Figyelj oda a terhességi cukorbetegségre! Ez általában nem súlyos probléma és szülés után hamar megszűnik, azonban a vércukorszint ingadozása komoly veszélyt jelent a magzatra. Ebben az esetben az orvos szigorú diétát ír elő, melyet be kell tartanod. A koleszterinszintedre szintén fokozottan figyelj oda a terhesség ideje alatt.
A Braxton-Hicks kontrakciókat a továbbiakban is rendszeresen érezheted, és ezek a fiziológiai méhösszehúzódások gyakran félrevezetőek lehetnek. Lehetséges, hogy hasad kicsit megkeményedik a hét folyamán, illetve az emésztés is kellemetlen tünetekkel járhat.
A hormonváltozások következtében sok kismama fogínye vérzik a terhesség alatt. A várandósság hónapjaiban fokozott figyelmet kell fordítanod a fogápolásra és a szájhigiéniára, mert igénybe vett szervezeted elősegíti a különböző orális betegségek és kellemetlenségek kialakulását.
A méh nyomást gyakorol a húgyhólyagra, ezért ebben a időszakban gyakori vizelési inger jelentkezik. A hormonváltozások szinté szerepet játszanak ebben, mivel izomgyengülést okozhatnak a záróizmok területén is. Ez sokszor zavaró, hiszen elég egy apró köhögés, tüsszentés vagy akár önfeledt nevetés is. Az intimtorna és a gát izmait erősítő gyakorlatok nagyban hozzájárulhatnak az állapot javításához, illetve a szülés után majd még inkább hasznosabbak bizonyulnak.

Kismamáknak jó tanács..
A terhesség utolsó időszakának kényelmetlenségeivel a következők segítségével lehet megbirkózni:

  • Megfelelő testtartás
  • Helyes táplálkozás
  • Testmozgás
  • Pihenés (amikor csak lehet)
A legtöbb kellemetlenség a derékfájással és a lábfájással kapcsolatos, valamint a tüdőbe jutó levegő mennyiségével. Tartson ki! "
Nagyon is igaz, bár szerencsére még a derekamat nem érzem. :) Akinek viszont ilyen problémája lenne, annak a védőnénim tanácsát tudom tolmácsolni, hogyha jól esik akkor használjunk haspántot. Segít megtartani a nagy pocit és így a derék kicsit tehermentesítve lesz.

2012. szeptember 22., szombat

28 hetes már a kis formás Csöppség!

Dorka baba:

A 28 hetes Dorka méretei: hossza kb. 35 cm, súlya megközelítőleg 1.200 gramm (Dorci már 27 hetesen 1480 gramm-ot nyomott az ultrahang alapján ;-) )
Az ultrahang vizsgálat során mért értékek a betöltött 28. terhességi héten:
BPD (magzati koponya haránt átmérője): 72 mm (+/- 4 mm)
HC (a fej körfogata): 263 mm (+/- 20 mm)
AC (a has körfogata): 242 mm (+/- 25 mm)
FL (a combcsont hossza): 54 mm (+/- 4 mm)


A gerincoszlopom. :-)

"Megfogtam a térdem" :-)

Pöttöm husikás pofi.:-)


A harmadik trimeszter első hetébe léptünk. A babakelengye szépen alakulgat és a babaszoba is
A méh folyamatosan növekszik és a terhesség 28. hetében már 5 cm-el feljebb található a köldöktől. A terhességi hátfájások megerősödnek és a fáradtság is sűrűbben tapasztalható. Pihenj sokat, a lábaidat pedig tartsd minél többet magasan. Amikor csak szükségét érzed, pihenj kicsit. Szellőztesd ki a fejedet, tölts naponta legalább 30 percet a friss levegőn. Kerüld a feszültséget és a megerőltetést, amennyire csak lehetséges.
A bőr elváltozásai még szembetűnőbbé válnak. A terhességi csíkok és elszíneződések miatt sok kismama érzi magát kellemetlenül. A barna foltok nagy része a szülés után hamar eltűnnek, azonban a már kialakult striák csak halványodni fognak. A hidratálás - kívül-belül egyaránt - továbbra is az egyik legfontosabb dolog, amit szépségedért és egészségedért megtehetsz.

Dorkamanó ezekben a hetekben nagyon aktív. Bár egyre kevesebb helye van a méhben, egyelőre szabadon mozoghat benne. Ezt az előnyt kihasználva sokat bukfencezik és rugdos, legfőképpen az éjszakai órákban. Hangomra és érintésemre azonban már reagál, ezért ilyen módon kicsit meg lehet nyugtatni, ha épp akkor túl játékos, amikor én pihenni szeretnél.
A 28. terhességi hétben a baba hallása teljesen kifejlődött, az egyensúlyérzéke is kialakult. Tüdeje tovább fejlődik, de csupán a 40. hét után éri el végleges fejlettségi szintjét.
A baba egyre több magzatvizet nyel és ennek egy részét vizelet formájában távolítja el szervezetéből. Az őt körülvevő folyadék térfogata csökken, amint a magzat növekszik és fejlődik.
A magzat bőre vöröses színű, és mivel az alatta található zsírréteg még mindig elég vékony és ráncos. A vékony bőrön keresztül az erek továbbra jól láthatóak, ennek köszönheti élénk árnyalatát.
A terhesség 28. hetében a dentin zománcba öltözik. A baba próbálgatja emelgetni szemhéjait, megkülönböztetve a különböző erősségű fényeket.

Kismamáknak néhány jó tanács...

● Táplálkozz kiegyensúlyozottan és igyál sok vizet! A megfelelő folyadékbevitel segít a húgyúti fertőzések megelőzésében, és bőröd állapotán is javíthatsz vele.
Mozogj sokat, végezz egyszerű terhestorna gyakorlatokat. A gyaloglás, kismama jóga és az úszás egyaránt jó alternatívát jelent. A sport jótékony hatással van a hátadra, a medence és a gát izmaira, és segít a közérzet kialakításában. Ha már előzőleg beiratkoztál valamilyen szülésfelkészítő tanfolyamra, akkor az ott tanult technikákat gyakorold otthon is. Az intimtorna és a gát izmainak erősítése segít majd a szülés pillanatában és a terhesség után jellemző inkontinencia tünetek megelőzésében is.
● Egyes kismamáknál jelentkezhetnek a terhességi cukorbetegség tünetei. Abban az esetben, ha hajlamos vagy erre a típusú, vagyis a gesztációs diabéteszre (örökölt hajlam vagy elhízás által) az orvos szigorú diétát fog előírni, a te és legfőképpen gyermeked egészsége védelmében. A terhesség alatti  terheléses vércukor vizsgálat nagyon fontos, melyet a 24-28. hét között végeznek.


.

2012. szeptember 20., csütörtök

A mi kis Dorcikánkról az első Pofifotó:) (4D UH)

Ma az UH készülék segítségével találkozhattunk a kis gyönyörűséges Dorci babánkkal. Íme az első arckép. :) A pici nóziját biztos, hogy tőlem örökölte. A csodapofi többi része meg kiderül, hogy igazából kire hasonlít. :)))

 A doki bácsi szerint minden rendben, annyit fűzött hozzá, hogy az agykamra tágulatot folyamatosan figyelni kell, mert picit tág, de határérték alatt van. Megméregetett mindent és korának megfelelően fejlődik a kicsikénk. :) A gerincoszlopot külön dicsérte hogy nagyon szép és erős csontozatú. És már 1400gramm körül lehet! Gyönyörűen gyarapodik!

2012. szeptember 15., szombat

Megkezdtük a 7. hónapot, azaz a 3. trimesztert! 27 hetes a kis Csöppség!

Dorka baba:

A 27 hetes Dorka méretei: hossza kb. 33 cm, súlya megközelítőleg 1.000 gramm
Az ultrahang vizsgálat során mért értékek a betöltött 27. terhességi héten:
BPD (magzati koponya haránt átmérője): 68 mm (+/- 5 mm)
HC (a fej körfogata): 250 mm (+/- 20 mm)
AC (a has körfogata): 230 mm (+/- 25 mm)
FL (a combcsont hossza): 50 mm (+/- 5 mm)

A 27. terhességi héttől kezdődően Picurkánk növekedése lelassul és rendszeresebbé válik. A csontok tovább erősödnek és a baba bőre alatti zsírréteg is kezd megvastagodni.
Az agy folyamatosan fejlődik, a baba minden pillanatban egy újabb idegsejttel lesz gazdagabb. Ezen a héten az idegrendszer már majdnem teljesen kialakult, a baba pedig már sírni is képes. Alvási ritmusa rendszeresebbé válik, azonban továbbra sincs összhangban a tiéddel.
A magzat mozgásai és szívverése már annyira intenzív, hogy a családtagok kezeikkel vagy fülükkel érzékelhetik azokat. Hallása kifejlődött, a kellemes zenéket kedveli, míg az éles hangokra ingerültté válik.
A baba beleiben megjelenik a mekónium, vagyis a magzatszurok, amelyik nem sokkal születése után első széklet formájában távozik majd a szervezetéből. Színe zöldes-fekete,  és zsírnemű anyagokból, sejtekből, nyákból áll.

Dorkamanó minden nap új meglepetéseket, új élményeket nyújt számunkra.:) Ahogyan telik az idő egyre kézzelfoghatóbbá válik kicsikénk létezése, mocorgása és kis egyénisége is. Fokozatosan egyre érezhetőbben és egyre határozottabban tornázgat a pocimban. Még nem tudjuk egyértelműen megállapítani, hogy éppen mit dug ki a poci falához, de a legalul mocorgó gömbölyűség valószínűleg a kis buksija, a köldök melletti 'labdácska' pedig a popsikája lehet, máshol inkább éles kis csontikákkal, vagy apró kapargászással masszírozza a hasfalam. Mindezek a produkciók egyre erőteljesebben jelentkeznek, időnként olyan érzést keltve, mintha teljes fordulatot tenne és a fejjel lefelé vagy felfelé fordulás közepette billegtetné a pocibőröm és belső szerveimet. Persze valószínűbb, hogy ennél kicsit kisebb mozdulatokat tesz és pl. a kis tengelye körül fordul, vagy csak helyezkedik alkalmazkodva az én helyzetváltozásomhoz, miközben óriási földrengéseket, hegy és völgyszerű képződményeket produkál elég látványosan, néha szemkápráztató módon. Néha például a pocim bal oldala teljesen belapul, a jobb oldala pedig mintegy óriási dombocskaként dudorodik és ez valószínűleg így kényelmes neki.:)

Csodálatos, ahogy egyre inkább jelen van napjainkban és úgy érzem egyre jobban meghatározza életünk folyását. Nagyon sok örömet ad már most, és reméljük, hogy mi is ügyesek leszünk és sikerül mindezt a szeretetünkkel visszaadni neki.:)
A héten pedig a 4D-s ultrahang keretében végre láthatjuk az édes kis pofit is! :) Nagyon várjuk! 

Kismamáknak néhány jó tanács...

Nem te vagy az egyetlen várandós nő, aki fél a szüléstől. Aggódhatsz, hogy nem tudod, mikor indul be a szülés, hogy túl erősek lesznek a fájdalmak vagy hogy sürgősségi császármetszésre lesz szükség.
Ezek az aggodalmak természetesek, és csökkentheted őket, ha készülsz a szülésre. Minél kevésbé lesz ismeretlen számodra, hogy mi vár rád, annál magabiztosabbnak érzed majd magad. Olvass könyveket, menj el szülésfelkészítő tanfolyamra, menj el szülésfilm vetítésre, ahol utána tudsz beszélgetni róla szakemberekkel, és ha van rá lehetőséged, menj el a kórházba szülőszoba látogatásra. (A szüléstörténetek olvasásával légy óvatos, mert sok ijesztő történetbe is belebotolhatsz!)
Ismerkedj meg a fájdalomcsillapítási lehetőségekkel. A gyógyszeres fájdalomcsillapításon kívül sok természetes módszer is a rendelkezésedre áll.
Érdeklődj, hogy milyen módszereket lehet használni a kórházban, ahol szülni fogsz, hogyan szokott zajlani ott egy szülés, mit engednek meg, milyen testhelyzetben szülhetsz, ott lehet-e a baba apja, beengednek más kísérőt. Ha otthon szeretnél szülni, akkor mindenképpen menj el a választott bábád által szervezett felkészítő tanfolyamra, és beszélj meg vele a minden részletet.
Készíthetsz szülési tervet, ez segít tisztázni számodra is, hogy mi az, ami fontos neked, és mi az ami kevésbé. Jó esetben meg tudod beszélni az elképzeléseidet az orvosoddal és a szülésznővel (bár ez sajnos nam minden magyarországi szülészeten jellemző.) Ne feledd el azonban, hogy a vajúdás alatt bármikor meggondolhatod magad a saját terveidhez képest is!
A háborítatlan szülés legfontosabb feltétele, hogy olyan oldott, intim, tiszteletteljes légkör legyen a szülőszobán, ahol biztonságban érezheted magad. Nagyon fontos, hogy folyamatosan, a vajúdás kezdetétől olyanok vegyenek körül, akik támogatni, bátorítani tudnak, segíteni tudnak a félelmek leküzdésében. Ideje tehát átgondolnod, hogy kikkel szeretnél szülni: bent legyen-e a baba apja, szeretnél-e dúlát, fogadsz-e szülésznőt?

Ebben az időszakban több kismama is furcsa, többé-kevésbé erős viszketést érez a has területén. Az a benyomásod, hogy bőröd egyre jobban feszül. A terhességi csíkok megelőzése érdekében hidratáld ezt a területet krémes testápolókkal és gazdag olajokkal.
Másik komoly kellemetlnség a várandósság ezen időszakában az aranyér, amely a terhesség alatti székrekedés mellett a megnövekedett méh a végből környéki vénákra gyakorolt nyomásának következménye, de a hajlam is szerepet játszik kialakulásában. Sok kismama a terhesség egész ideje alatt szenved ettől a problémától.
A harmadik trimeszterben a lábdagadás és a terhesség alatti vízvisszatartás szintén végig fogja kísérni napjaidat. Ujjaid megduzzadnak, azonban megfelelő táplálkozással ez a jelenség megelőzhető, vagy legalább is tünetei csökkenthetőek.
A terhesség 27. hetében és az azt követő időszakban az álmatlanság újra gyakori lesz, mivel a baba kimondottan élvezi, ha bukfencezhet és rugdoshat amikor te épp pihenni szeretnél. Gyakori jelenség továbbá a szédülés és az ájulás közeli állapot, mivel a méh nyomást gyakorol a szívedbe tartó vérerekre. Ezt a állapotot könnyen meg lehet szüntetni, ha például a bal oldaladra fekszel.

Kerüld a túl sós vagy túl édes ételeket, és lehetőleg ne most próbáld ki az élelmiszerek különböző furcsa kombinációit. Táplálkozz kiegyensúlyozottan, és továbbra is fogyassz zsírokat, szénhidrátot és fehérjét is, hiszen gyermekednek mindháromra egyelő arányban van szüksége. Ne feledkezz meg a rostokról sem, hiszen a terhesség alatt jellemző székrekedés komoly kellemetlenségeket okozhat.

2012. szeptember 8., szombat

26 hetes kis pislogó :-)

Dorka baba:

A 26 hetes Dorka méretei: hossza 32 cm, súlya 900 g.
BPD (magzati koponya haránt átmérője): 67 mm (+/- 4 mm)
HC (a fej körfogata): 238 mm (+/- 20 mm)
AC (a has körfogata): 223 mm (+/- 25 mm)
FL (a combcsont hossza): 49 mm (+/- 5 mm)

 26 hetes korra a szemhéjak felnyílnak, és a magzat képes pislogni. A sötétséget és a világosságot már meg tudja különböztetni egymástól. Hirtelen, hangos zajokra pislogás-ijedtség reflexet tanúsít. Ez a reakció a lány magzatokban rendszerint hamarabb kifejlődik.
Dorka már sokkal életerősebb és nagyon aktív. Izmait erősítő különböző "tornagyakorlatok" által, kezeit és lábait erőteljesen mozgatja. A testét borító zsírréteg még mindig elég vékony, a verejtékmirigyek pedig csak most kezdenek kialakulni.
Az orr üregei teljesen ki vannak fejlődve a légzéshez és az ajkak készen állnak a szopizásra. Ezt a reflexet a baba már ebben az időszakban is gyakorolja, szájához közelítve a hüvelykujját.
Ha a baba túl sok folyadékot nyel akkor csuklani vagy köhögni kezd. Ezt a jelenséget te magad is könnyen megérezheted, tompa ütések formájában.
A fizikai fejlődésével párhuzamosan, a magzat egy öntudatos személlyé válik, önálló reakciókkal és érzésekkel. Mimikáját kihasználva egyre több arckifejezést produkál: ráncolja a homlokát, haragosan néz, vagy vidáman elmosolyodik. A következő időszakban az agy azon része, amely a személyiséggel és az intelligenciával társul, sokkal összetettebbé válik.
A Picurkánk növekedésének köszönhetően egyre kevesebb hely jut számára az anyaméhben. Az őt körülvevő magzatvíznek hőszabályzó szerepe van, továbbá ez biztosít számára védelmet a külső mechanikai hatásokkal és az esetleges fertőzésekkel szemben. Oxigén és élelem szempontjából továbbra is teljes mértékben tőled függ, a bomlási termékek pedig a méhlepényen keresztül távoznak. Mindezek ellenére a Babukánk viselkedése már nagyon hasonlít egy újszülöttére.
  
Kismamáknak néhány jó tanács...

A terhesség 26. hetében már kb. 6-8 kg-ot szedtél magadra, derekad pedig megközelítőleg 8-10 cm-el lett szélesebb. Ha odafigyelsz az étkezésekre és folyamatosan ellenőrzöd testsúlyodat, akkor az terhesség alatti súlygyarapodásod optimális lesz, figyelembe véve testalkatodat és a kiinduló testsúlyodat.
Sok kismama számára okoz aggodalmat egyre növekvő testsúlya. Mielőtt gyermekedet veszélyeztetve őrült diétába kezdenél, vedd figyelembe, hogy a mérlegen látható eredmény nem csupán a derekad körüli párnácskáknak köszönhető. A terhesség végéhez közeledve testsúlyodat a következő alkotóelemek fogják meghatározni:
magzat: kb. 3,5 kg
- zsírok, fehérjék és más elraktározott tápanyagok: 3,3 kg
- vérplazma mennyiségének növekedése: 1,5 kg
- egyéb testfolyadék: 1,9 kg
- méh: 0,9 kg
- magzatvíz: 0,9 kg
- mellek megnagyobbodása: 0,9 kg
- méhlepény: 1 kg
Összesen körülbelül 14 kg, melynek egy része csupán a szülés pillanatáig vagy röviddel az utánig gyarapítja testtömegedet.
A vér térfogatának növekedése okozhat szédülést, ezért vigyázz a hirtelen mozdulatokkal és helyváltoztatásokkal. Ezen a héten továbbra is érezhetsz enyhe méhösszehúzódásokat, mivel szervezeted készül a szülésre.
A nyári kismamák számára az izzadás komoly problémát jelenthet, és a meleget is egyre nehezebb elviselni. Fogyassz elegendő mennyiségű folyadékot és kerüld a szintetikus anyagokat, helyettük válassz könnyű pamutból készült kismamaruhákat.
A terhesség alatti álmatlanság a második trimeszterben nem annyira gyakori, de a meleg hónapokban előfordulhat, hogy éjszaka nem tudod kipihenni magad. Ennek sok esetben csupán az az oka, hogy a baba ezekben az órákban aktívabb, és sokat mocorog a pocakodban.

A nem megfelelő mennyiségű folyadékbevitel és a szervezet kiszáradása vajúdást és koraszülést idézhet elő, ezért minden nap igyál meg legalább 5-8 pohár (1,5-2 liter) vizet, vagy más folyadékot!!!

A babakelengye beszerzése a várandósság egyik legizgalmasabb teendője, bár néha bonyolultnak tűnik eligazodni a bőséges kínálatban. Mielőtt belevágunk a vásárlásba, tájékozódjunk előre: lapozgassunk katalógusokat, nézzünk körül az interneten, kérdezzük meg gyermekes ismerőseinket vagy a védőnőt, látogassunk el bababoltba.
A nagyobb daraboknál gondoljuk át alaposan, hogy hogyan fogjuk használni őket. Például a babakocsival tömegközlekedni fogunk-e vagy autóval szállítjuk, vagy hová kerülnek majd a baba bútorai a lakásban. A biztonsági felszerelések esetében, mint amilyen a hordozó is, mindig figyeljünk a minőségre, az érvényben lévő szabványoknak való megfelelésre, hiszen azok gyermekünk életét, testi épségét fogják védeni.
A beszerzett információk alapján állítsunk össze listát, és az alapján vásároljunk, így biztosan meglesz minden, ami kell, és nem veszünk felesleges dolgokat sem.
A babakelengye beszerzését osszuk el több hónapra, ne egyszerre vegyünk meg mindent, így könnyebben viseli a pénztárcánk is a bevásárlást. A vásárlást ne hagyjuk az utolsó hónapra, mert olyankor már nehezen mozgunk, és a fárasztó bevásárló körutak helyett kellemesebb a babaszobát csinosítgatni vagy a ruhácskákat mosni, vasalni.

2012. szeptember 1., szombat

25 hetes - Intenzív súlygyarapodás! :)

Dorka baba:

A 25 hetes Dorka méretei: hossza kb. 31 cm, súlya megközelítőleg 700 gramm
Az ultrahang vizsgálat során mért értékek a betöltött 25. terhességi héten:
BPD (magzati koponya haránt átmérője): 64 mm (+/- 6 mm)
HC (a fej körfogata): 231 mm (+/- 20 mm)
AC (a has körfogata): 212 mm (+/- 20 mm)
FL (a combcsont hossza): 48 mm (+/- 5 mm)

A Babukánk már reagál minden kintről érkező ingerre, mint a simogatás, zene, és a szülők hangja. Mindezek a megnyugtató és kellemes tapasztalatok mellett az anya gyomrából érkező morajlás, a szívverés, az emésztés zaja valamint a külvilágból érkező éles hangok ingerelhetik a babát.

 
A 25. terhességi héttől a baba egyre aktívabb lesz, hangulata pedig a te hangulatod szerint változik. Az izgatottságot, szomorúságot és kitörő örömöt a baba egyaránt érzékeli.
A hátgerinc szerkezete gyors fejlődésnek indul, a csontok pedig egyre erősebbé válnak. A magzat tüdeje folyamatosan fejlődik, és olyan anyaggal van kibélelve, amely elősegíti ennek tágulását a szülés utáni első levegővételek pillanatában. A fogak rügyei már termelik a dentint, amely egy sűrű, csontos, fehér színű anyag.
Ha a baba ezen a héten születne meg, még nagyon kevés esélye lenne a túlélésre.

Kismamáknak néhány jó tanács...

A terhesség 25. hetétől kezdve a magzat gyarapodása felgyorsul, a hátgerinc szerkezete pedig határozott fejlődésnek indul. Orrnyílásai kezdenek kinyílni és a légzésszabályozása is működik, de levegő helyett egyelőre csak magzatvízzel tölti meg a tüdejét. A várandósság elkövetkező hónapjaiban lábdagadást, visszértágulatot és székrekedést tapasztalhatsz. Utóbbi megelőzése érdekében fogyassz magas rosttartalmú ételeket és igyál sok folyadékot mellé. 
A 25. terhességi héttől kezdődően már többször tapasztalhatsz enyhe méhösszehúzódásokat (Braxton-Hicks kontrakciók), melyek rendszerint nem fájdalmasak. Ezek megnyilvánulhatnak a terhestorna gyakorlatok alatt, egy fárasztó nap végén, de akár közösülés következtében is. Az összehúzódások körülbelül 15 másodpercig tartanak percenként és telejesen természetesek. Nagyon fontos, hogy ezeket ne keverd össze az igazi vajúdás összehúzódásaival. Ha fájdalmasak és intenzitásuk növekszik, hüvelyi folyások kísérik és több mint négyszer jelentkeznek óránként, sürgősen orvoshoz kell fordulnod.
Az enyhe összehúzódások, vagyis a Braxton-Hicks kontrakciók ebben az időszakban normálisak és hozzájárulnak a méhnyak és az egész szervezet felkészüléséhez a szülésre.
A terhesség 25. hétében már egyes fizikai mozgások megterhelést jelentenek számodra, sokkal hamarabb fáradsz el és nehezebben is lélegezel. Pocakod növekedésével a bőröd húzódhat, és feszülő érzést tapasztalhatsz. Ha eddig nem is gondoltál rá, akkor most már mindenképp célszerű valamilyen testápoló krémet vagy olajat használnod bőröd rugalmasságának megőrzésére. A bőr megnyúlásának hatására terhességi csíkok, vagyis striák keletkezhetnek. Ezek a bőrön keletkező repedések először rózsaszínek, majd idővel gyöngyházas csillogást kapnak. A megelőzés rendkívül fontos, mivel végleg eltüntetni nem lehet őket, csupán halványítani.
A baba ebben az időszakban már különbséget tud tenni az alapízek között ízlelőbimbóinak köszönhetően, amelyek harmadik hónapban kezdtek kialakulni. A magzatvizet kóstolgatva tapasztalja meg először ezt az élményt.
A szívedre nagy teher nehezedik, hogy a megnövekedett vérmennyiséget forgatnia, mozgásban tartania kell. Ez körülbelül 50%-os többletmunkát jelent neki, így fölösleges terhet ne tegyünk rá. A kávézással, koffeines teák, esetleg kóla fogyasztásával a szív ritmusa megbolydul, ezért figyeljünk arra, hogy italaink a lehető legkevesebb koffeint tartalmazzák.
Hasonló többletmunka hárul a tüdődre is. A legnehezebb időszak oxigénhiány szempontjából az éjszaka. Ilyenkor sok kismama gyakran felébred, nyugtalanul alszik. Ilyenkor egy plusz párna beiktatásával, a fej, váll megemelésével a tüdőn, szíven könnyíthetünk kicsit, hiszen így a növekvő baba, a növekvő anyaméh nem nyomja annyira.

● Ebben a szakaszban, a kicsi már elkezdi felhalmozni a vas-tartalékait, ezért szervezetednek fokozottan szüksége van az ásványi anyagokra és a magzatvédő vitaminokra. A vér térfogatának megnövekledése szintén igényli a magasabb vasbevitelt. Kiegészítők helyett még egészségesebb, ha a vasat különböző élelmiszerekből nyered. A különböző gabonapelyhek, vörös húsok, a tojás, a máj, sóska és spenót. A vas felszívódását a C vitamin segíti elő, ezért egy pohár frissen facsart narancslé kíséretében fogyaszd ezeket.
● Ha több mint 24 óra elteltével is lázad van (magasabb, mint 37,8° C) konzultálnod kell az orvosoddal, hogy minél hamarabbi kezelésben részesülhess. Egy jelentéktelennek tűnő megfázás vagy húgyúti fertőzés akár komolyabb veszélyt is jelenthet nem csak rád, de gyermekedre nézve is. Ha a baba hosszabb ideig nem mozog a pocakodban, szintén azonnal fordulj orvoshoz!