2012. augusztus 1., szerda

Pocihullámzás, avagy a 21 hetes örökmozgó! :-)

A kisbabánk már körülbelül 27 centi hosszú és 350-370 gramm súlyú. "Eddigi gyors növekedése mostantól kicsit lassabb tempóban folytatódik. Szervei és idegrendszere folyamatosan fejlődnek, belei összehúzódnak és elernyednek, érésükben segít a baba által lenyelt magzatvíz is. A magzatvíz, ami eddig csak kellemes környezetet biztosított a magzat számára, most új szerephez jut: a lenyelt folyadékból szervezete már képes minimális mennyiségű cukrot felvenni, és azt feldolgozni. Ennek ellenére a táplálék még szinte teljes egészében a méhlepényen keresztül érkezik hozzá. Egészen idáig a magzati máj és a lép volt felelős a vér sejtjeinek termelődéséért; ezt a szerepet most a fokozatosan fejlődő csontvelő veszi át."


"Mostanában ütemes mozgásra lehetsz figyelmes a méhedben: ne lepődj meg azon, hogy a magzatod csuklik. Ez teljesen ártalmatlan, viszont igen szórakoztató jelenség."  A netes infókhoz hozzátenném, hogy vajon kinek?!
A kicsi még mindig szabadon mozoghat a magzatvízben, és mivel még rengeteg helye van a mozgásra, ennek megfelelően igen aktív: pörög, forog és bukfencezik.
Általában ennek a trimeszternek a végén (kb. 1,5-2 hónap múlva) megállapodnak és befordulnak fejjel lefelé. Vannak azonban babák, akik csak a harmadik harmad végére veszik fel ezt a helyzetet. A babák mintegy 3-4 százalék farfekvéses marad.

A minap épp kenegettem a pocim babaolajjal és krémmel és Picurkánk intenzív mozgásba lendült, amit sikerült lencsevégre kapnom. Íme a kis Izgőmozgó: :-)

Tanácsok, amit a neten adnak:

1. Vizesedés: "lehet, hogy a bokád vagy a lábad bedagad a nap végére, különösen, ha meleg van, vagy ha sokat álltál egy helyben. Próbálj minél több folyadékot inni, leülni a járműveken (most már képes vagy a hasadat előretolva helyet szerezni!) és felpolcolni a lábad, amikor csak lehet. Ha ülőmunkát végzel, figyelj arra, hogy egyenesen ülj, a lábad legyen magasabban a padlónál, és járj egyet minden órában. Az ebéd előtti vagy utáni negyedórás séta is sokat segít."
Az ebéd előtti-utáni séta megvan, hiszen a kánikula ellenére fontosnak tartottuk, hogy legalább ekkor kimozduljunk a munkahelyről. És egyébként pedig vedelek rendesen ;) bár főként csak ásványvizet.
A munkabeli kényelmes ülést még nem sikerült felfedeznem... szívesen venném a tanácsot, de hogyan is lehet egyszerre egyenesen ülni és közben felpócolni a lábat? Ha valaki érti, akkor kérem, hogy szóljon.
2. A méh növekedésének következményei: "a méh egyre magasabban helyezkedik el, mind több helyet követelve magának a hasüregben. Ennek következtében a hasi szerveket is kiszorítja anatómiai pozíciójukból, aminek egyik kellemetlen velejárója lehet az étkezések utáni nehéz levegővétel. A gyomor, ami eddig békésen elfért a bal oldali bordaív alatt, most nekifeszül a rekeszizomnak, felnyomja azt, ezáltal csökken a tüdőt megillető hely a mellkasban. Enyhíteni lehet a gyomor feszülését - és a nehezebb légzést - a gyakori, kisebb mennyiségű étel fogyasztásával."
Ezt már a kezdetektől így teszem, hiszen a kezdeti émelygésre is ez volt az egyik legjobb módszer. Most még beválik, de vajon meddig?
3. A mozgás fontossága: "erre az időszakra valószínűleg már búcsút vettél a derekadnak, de ez nem jelenti azt, hogy a mozgást is abba kell hagynod. Ha szövődménymentes a terhesség, könnyített formában ugyan, de folytathatod azt a sportot, amit eddig is űztél. Na nem a lovaglásról és a kosárlabdáról van szó - és ide be lehet helyettesíteni minden olyan mozgásformát, amely sérülésveszéllyel vagy haspréssel jár -, de ha eddig rendszeresen futottál, most kocogással élheted ki a sport utáni vágyad. Az úszás az egyetlen, amely változatlanul folytatható a harmadik trimeszter végéig. Ha eddig nem sportoltál, ideje elkezdened egy kismamák számára kifejlesztett mozgás gyakorlását. A kismama-torna segít fitten tartani, hiszen pár hónap múlva már görögdinnyényi súlyt kell cipelned a hasadon - aztán még nagyobbat a kezedben -, míg a kismama-jóga az ízületeidet lazítja ki, és erősíti az izmaidat, különös tekintettel a hát- és a csípőtájékra, segít ráhangolódni a babára a relaxáció ideje alatt, illetve megtanít a helyes és nyugtató légzési technikákra. A tai chi kismamák számára szintén a légzést és a mozgást hangolja össze, és egy-egy óra alatt annyi energiával tölt fel, hogy szinte repülsz tőle."
 
A kismama-tornára szerencsére itt nálunk van lehetőség! Úgyhogy hajrá! :-)
  

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése