2012. augusztus 18., szombat

23. hetes Babuka - Kis álmodozó! :)

Dorka babáról:


A 23 hetes Dorka méretei: hossza kb. 29 cm, súlya megközelítőleg 500 gramm
Az ultrahang vizsgálat során mért értékek a betöltött 23. terhességi héten:
BPD (magzati koponya haránt átmérője): 57 mm (+/- 5 mm)
HC (a fej körfogata): 210 mm (+/- 20 mm)
AC (a has körfogata): 186 mm (+/- 20 mm)
FL (a combcsont hossza): 43 mm (+/- 5 mm)

 A terhesség 23. hetében a baba már egyre inkább hasonlít egy újszülöttre. A placenta, vagyis a méhlepény már teljesen ki van alakulva és termeli a baba növekedéséhez szükséges hormonokat.
A baba folyamatosan edzésbe tartja a szopizási reflexét és a hüvelykujján gyakorol. A tüdők továbbra is fejlődnek, a légzési mozgások egyre gyakoribbak, de továbbra is teljesen szabálytalanok.
Sok kismama ebben az időszakban alakít ki egy még erősebb kötődést a gyermekével. Mivel a magzat hallása már kifejlődött, lehet beszélgetni vele vagy énekelni neki.

A baba tele van energiával és a nagyobb helynek köszönhetően minden irányba mozog. Az ébrenléteket még mindig hosszabb alvási periódusok váltják fel, naponta körülbelül 20 órát tölt szunyókálással. Ne légy türelmetlen, ha még mindig keveset érzed mozogni kisbabádat. Dorka rengeteget mocorog, forgolódik, még van helye nyújtogatni a kezecskéit, lábacskáit, de már egyre kevésbé tudja teljesen kiegyenesíteni. Mint egy kis halacska úgy úszkál a pocimban fel-alá. :-) A pocakon belül elképesztően akrobatikus pozíciókat képes felvenni.
A testének felszíne vörös, ráncos. Mostanság kezd a bőre alá rakódni a zsírréteg, ami a bőrét feszessé teszi, és rózsaszínűre színezi.
A körmei kialakulóban vannak, már majdnem teljesen készek. Tudtad, hogy születés után a baba körme még a körömágyhoz van nőve, és onnan fokozatosan válik el. Ezért a születést követő hetekben nem is kell vágni az egyébként papírvékony körmöket, maguktól letöredeznek. Csak akkor kell vágni, ha a körömágyat a művelet során már biztosan nem sértjük meg ollóval, csipesszel.
Ezekben a hetekben jelenik meg először a baba alvásában a gyors szemmozgásos fázis (REM). Ebben az időszakban álmodik a baba. Az álmára jellemző (ami később, újszülött korában is igaz marad), hogy a baba álmában felidézi azt, ami napközben történt vele.

Kismamáknak néhány jó tanács...

A méh folyamatos növekedése vonzza maga után a belső szervek elmozdulását. A rekeszizom emelkedik és a gyomor is egyre magasabban van a megszokotthoz képest. Ez a jelenség gyakori gyomorégést okoz.
A kellemetlen, terhesség alatti gyomorégés továbbá az intenzív hormontermelésnek is köszönhető. A progeszteron hatására a bél- és gyomormozgások lelassulnak, és a gyomor felemelkedésének köszönhetően a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe. A bélmozgások lassulása a baba táplálását hivatott szolgálni. Ennek következtében a véráramon keresztül több táplálék jut a baba szervezetébe.
A 23. terhességi héten a súlyod tovább gyarapodik, és sokszor szükségét fogod érezni a pihentető alvásoknak. A progeszteron hatására a medence és a gát környéki izmok megereszkednek és ellazulnak, készülve lassan a szülésre. ennek egyik következménye a terhesség alatti akaratlan vizeletvesztés. A hüvely környezete kedvez a gombás fertőzések kialakulásának.

● Ha lábaidat gyengének és gyakran fájdalmasnak érzed, ne habozz elasztikus kompressziós harisnyát viselni.
● Továbbra is rendszeresen kövesd nyomon a súlygyarapodásodat, kiegyensúlyozott táplálkozás segítségével. Mérd meg magadat hetente legalább egyszer.
● Egy másik, rettentően kellemetlen tünet a terhesség alatt, az aranyér. A székrekedést elkerülheted, ha rostokban gazdag ételeket fogyasztasz és sok folyadékot iszol.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése