2012. november 3., szombat

34 hetes pufóka:-)

Dorka baba:

A 34 hetes Dorka méretei:
hossza kb. 42 cm, súlya megközelítőleg 2.200 gramm
Az ultrahang vizsgálat során mért értékek a betöltött 34. terhességi héten:
BPD (magzati koponya haránt átmérője): 86 mm (+/- 6 mm)
HC (a fej körfogata): 305 mm (+/- 25 mm)
AC (a has körfogata): 305 mm (+/- 30 mm)
FL (a combcsont hossza): 66 mm (+/- 4 mm)


A 34. terhességi héten kisbabánk agya tovább fejlődik, még tovább növelve az idegkapcsolatok számát. Alakja kezd kissé pufókká válni, bőre rózsaszínű és ráncai kezdenek teljesen eltűnni. Ez annak köszönhető, hogy bőre alatt már tetemes zsírszövet halmozódott fel és most már pontosan úgy néz ki, mint egy újszülött, csak kicsit még nőnie kell.
A 34. hétre a méhlepény lassan eléri a maximális érettségi szintjét.
A magzat bőrén található finom pelyhek - a lagunó - kezd eltűnni, a magzatmáz pedig vastagon borítja testét. Csontjai tovább erősödnek, amihez nagy mennyiségű kalciumra van szüksége.
Ebben az időszakban már a fejét is képes mozgatni, figyelmesen követi a külvilágból beszűrődő hangokat és fényeket. Ebben a periódusban már különbséget tud tenni a világosság és a sötétség között, és szemeit kezével takarja el ha túl erős a fény.
A terhesség 34. hetében a baba a méh egész térfogatát elfoglalja és egyre szűkebbnek érzékeli azt. A mozgások intenzitása csökken az elkövetkező hetekben, de a kismama pedig jobban érzékeli majd azokat.

Amint a terhesség halad előre, egyre inkább jellemzőek lesznek a különböző légzésproblémák. A méh nyomást gyakorol a rekeszizomra, melynek egyik kellemetlen következménye a légszomj és a szédülés. Ha a bal oldaladra fekszel és pihensz kicsit a tünetek általában hamar elmúlnak.
Az első terhesség esetében ezek a tünetek az utolsó hetekben mérséklődnek, mivel a magzat és a méh lejjebb ereszkedik a medence irányába. Egy második vagy többedik terhesség alkalmával ez azonban csupán közvetlenül a vajúdás előtt következik be, megnehezítve ezáltal az utolsó periódust.
A 34. terhességi héten a baba méreteinek és mozgásának köszönhetően akár az egyensúlyodat is könnyen elveszítheted. Ez akkor következik be, ha a baba mozog és ezáltal megváltozik a súlypontod.
A hüvelyváladék egyre sűrűbben és bővebb mennyiségben jelentkezik ezzel a héttel kezdődően, amely további kellemetlenségeket okozhat számodra.
Továbbra is táplálkozz kiegyensúlyozottan, fogyassz kalciumban gazdag ételeket. A terhesség 34. hetében a baba csontjai tovább erősödnek, ezért ásványi anyag szükséglete - kiváltképp a kalcium - megnövekszik. A nem megfelelő táplálkozás kihat a baba növekedésére és súlygyarapodására is. A székrekedés elkerülésre érdekében fogyassz rostokban gazdag élelmiszereket és igyál naponta 1,5-2 liter folyadékot. A szervezet terhesség alatti vízvisszatartása következtében kialakuló ödémák elkerülése végett kerüld a zavaró ruhadarabok viselését, mint a szűk zoknik és harisnyák.
A nap folyamán is pihenj eleget, igyekezz lábaidat legalább 1-2 órán keresztül magasabbra helyezni, kényelemes pozícióban. Az terhesség alatti álmatlanság végig kíséri az egész harmadik trimesztert, ezért lefekvés előtt próbálj valamilyen praktikát bevetni: légzőgyakorlatok, kellemes zene, kismama jóga. Éjszaka a derekadat támaszd ki párnával, lábaidat pedig kissé hajlítsd be.
Nem kell aggódni, ha nem sikerül hamar elaludni, az utolsó hetekben ez teljesen természetes dolog. Szervezeted lassan felkészül a baba fogadására és ellátására, ezért a kevés alvás ellenére sem érzed magad fáratnak, hiszen a szülés után első pár hónap megerőltető lesz számodra.

Kismamáknak néhány jó tanács..

● Amikor ülsz, ügyelj arra, hogy a hátad egyenes legyen, mert számos kellemetlen gerincblémától és hátfájdalomtól kímélheted meg magad ezáltal. A pocak növekedésével a súlypont változik, ezért egyre nehezebb lesz megtartanod az egyensúlyodat is.
● Az intimtora a terhesség alatti hónapokban is nagy hasznodra válik. hiszen nem csak az akaratlan vizeletvesztés előzhető meg általa, hanem a medence és gát izmainak erősítésével a szülés is könnyebb lehet.
 
"A modern orvostudomány ma már rutinszerűen alkalmazott eljárása az epidurális fájdalomcsökkentés. Fontos, hogy a kismama a választott kórház altatóorvosával is beszélhessen az érzéstelenítésről, mert a módszerrel kapcsolatban számos téves hiedelem forog közszájon. Az eljárás során először egy fájdalomcsillapító injekcióval - Lidocainnal - érzéstelenítik a hát adott szakaszát, ezért az epidurális tű bevezetésekor a kismama már csak nyomást érez. Az orvos egy vékony csövet vezet be, amelyen keresztül a fájdalomcsillapító gyógyszer folyamatosan adagolható. Ez nem azt jelenti, hogy az anyának fel sem tűnik a gyermek születése: a módszer csak az erős fájdalmat csökkenti, a kitolás és a nyomás ugyanúgy érezhető. Az eljárás további előnye, hogy amennyiben császármetszésre kerül sor, újabb szúrás nélkül elég gyorsan "mélyíthető" az érzéstelenítés ahhoz, hogy az altatás is elkerülhetővé váljék."

Légzéstechnikák, relaxáció máshogy:
"Végy egy nagy levegőt, és kilégzés közben gondolj arra, hogy távozik belőled a fájdalom is. A légzés közben próbáld magad elé képzelni, ahogy a baba minden egyes összehúzódással előrébb kerül a szülőcsatornában. Minél többször ismétled ezt a légzőgyakorlatot a szülést megelőző hetekben, annál könnyebben fog eszedbe jutni a szülőszobában is. Az összehúzódások közötti időt próbáld meg aktív relaxálással kitölteni. Ha jársz kismama-jógára, vagy már jógáztál, könnyű dolgod lesz a tested ellazításával; ha nem, még nem mindig nem késő elkezdeni. A gyakorlat első hallásra nem tűnik bonyolultnak: fekvő helyzetben tudatosan lazítsd el tested minden izomcsoportját a lábujjaidtól a fejed tetejéig. Segít, ha elképzeled, ahogy a tested szép lassan megtelik higannyal - egyik testtáj a másik után -, elnehezül, és ellazul annyira, hogy már nem tudod mozgatni. Ezt a relaxációs technikát legjobb lefekvés után gyakorolni - általában mély és pihentető alváshoz vezet."


A vajúdás és a szülés néhány alapeleme:

A vajúdás három fő szakaszra oszlik:

Az első szakasz


Akkor kezdődik, amikor az összehúzódások (fájások) egyre sűrűbben és egyre erősebben jelentkeznek. Fontos tudnia, hogyan mérje az összehúzódásokat. Eleinte mindez lassan kezdődik, a kismamák jobbára nem is tudják, vajon ez már a vajúdás-e. Sok nő úgy érzi magát, mintha influenzás vagy nagyon álmos lenne. Az összehúzódások akkor egyre gyakrabban jelentkeznek, ez az első szakasz aktív fázisa. A fájások erősebbek és sűrűbben jönnek, általában több odafigyelést kívánnak. Az aktív és az átmeneti fázis között valamikor a kismama el kell hogy jusson a szülés helyére. Az átmeneti, tágulási szakasz a szülés egy rövid, de nehéz része. A fájások sűrűn követik egymást, de soha nem olyan erősek, mint az aktív fázisban. Az átmeneti szakasz végére a tágulás teljesen befejeződik.

A második szakasz
Ez a legjobb! Teljesen ki van tágulva a méhszáj. Elkezdődik a baba kitolása a világra. A legtöbb nő nagyon élvezi ezt a szakaszt, azt mondják, sokkal aktívabban vesznek részt a szülés folyamatában. Az összehúzódások most ritkábbak, és más az érzés. Ha nem kapott gyógyszert a kismama, tolási ingert érez. Ha gyógyszert kapott, ezt az ingert nem érzi, majd irányítják, mit kell tennie. Ha gátmetszést végeznek, akkor azt ennek a szakasznak a végén teszik meg. A rutinszerűen végzett gátmetszés szükségességéről és alkalmazásáról meglehetős vita alakult ki. A második szakasz végén megszületik az Ön kisbabája!

A harmadik szakasz

Ez a megnyugvás. Már a karjaiban tartja az aranyos kisbabát, majd valamikor 5 perc és egy óra időtartam között megkérik, nyomjon még néhányat, hogy megszülessék a méhlepény (placenta) is. A legtöbb nőt annyira lefoglalja az újszülött, hogy el is felejti a méhlepény születését. Ha azonnal mellre teszi a kicsit, felgyorsul a harmadik szakasz. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése