A végtagok – vagy akár az arc – időleges felpuffadása kellemetlen ugyan, de komoly veszélyt általában nem jelent. Ha nem alakul ki toxémia (mérgezés), akkor nem kell aggódni. Érdemes persze elkövetni mindent annak érdekében, hogy a tüneteket enyhítsük. de önmagában a terhességi ödéma kialakulása teljesen természetes dolog, nem okoz maradandó problémát, és a szülés után szinte mindig majdhogynem azonnal megszűnik. Orvoshoz csak akkor kell menni, ha nagyon hirtelen, erősen és szinte egyszerre puffad fel az arc és a láb, miközben felszökik a vérnyomás. Egy laborvizsgálatot mindenképpen el kell végezni ilyenkor, hogy kiderüljön, megemelkedett-e a vizelet fehérjetartalma. Amennyiben igen, akkor gyógyszeres kezelésre van szükség.
A várandósság alatti ödéma létrejöttének egyszerű biológiai okai vannak. A magzat fejlődésének biztosítása érdekében a nők szervezetében a szokásosnál több folyadék halmozódik föl. A megnövekedett méh és a testsúlygyarapodás egyre jobban terheli a visszereket, ami lassítja a vénás vér áramlását. A végtagokban felgyülemlő vér nem tud a megszokott módon visszaáramlani a szívbe, ezért a lábfej szöveteiben halmozódik fel, ott puffadást okozva. Ugyanez a folyamat persze megtörténhet a test más részein is, bár az extrém súlyterhelés elsősorban a lábakra hat. A visszérproblémák, egyeseknél akár a mélyvénás trombózis kialakulásának veszélyét is magukban hordozva, ugyanezen okokból erősödnek föl a terhesség idején.
Mivel a legerőteljesebb testsúlynövekedés a harmadik trimeszter jellemzője, ezért a vizesedés, a puffadás is a terhesség utolsó harmadában jelentkezik a leglátványosabban.
Mit tehetünk a kellemetlenségek enyhítésének érdekében?
- Elsősorban igyekezzünk minél gyakrabban felpolcolni a lábunkat. (A felpolcolás akkor igazán hatékony, ha a lábfejünk a szívünk fölé kerül – ez teszi lehetővé, hogy visszaáramoljon a sok vér a szívbe. Ehhez viszont arra van szükség, hogy lehetőleg fekvő helyzetben legyünk, és a lábunkat így támasszuk fel magasra. Ha üldögélünk, és egy sámlit teszünk magunk elé, ezen nyugtatva a lábfejünket, ez is enyhítheti a fájdalmat, ezért feltétlen jobb, mint ha még ennyit sem csinálnánk, de a gondunkat valójában nem oldja meg.)
- A már kialakult visszérproblémákkal rendelkező nőknek mindenképpen ajánlom speciális visszérharisnya használatát. Ez ugyan még akár a lábfájásnál is kellemetlenebb lehet bizonyos helyzetekben (pl. kánikulában vagy strandon), de nagyon megéri hordani, mert hatékonyan csökkenti a trombózisveszélyt. Fontos, hogy reggel még fekve vegyük föl, mielőtt a vér leszállna a lábfejekbe!
- A hosszabb álldogálást vagy ücsörgést minél gyakrabban szakítsuk meg. Ha tehetjük, sokat feküdjünk felpolcolt lábakkal. Amikor erre nincs lehetőség, minél többet mozogjunk, mászkáljunk; dolgoztassuk a lábakat. (A túl sok heverészés könnyen ellustuláshoz vezethet, ezért, bár a visszereknek jót tesz, és a terhesség idején jól is esik, mégsem jó túlzásba vinni!) A szolid sportok, pl. az úszás, a gyaloglás és a kerékpározás serkentik a vérkeringést, ezért nagyon sokat segíthetnek!
- Kényelmes cipőt hordjunk!
- Igyunk meg legalább másfél-két liter vizet naponta. Ez nem növeli, hanem csökkenti a vizesedést, ugyanis serkenti a veseműködést, a kiválasztást. A fokozott folyadékbevitelnek vízhajtó hatása van. A tiszta víz sokkal jobb erre a célra, mint pl. a szörpök vagy üdítők.
- Vízhajtó gyógyteákat csak orvosunkkal egyeztetve igyunk rendszeresen. Figyelembe kell venni ugyanis a gyógynövények hatásának minden lehetséges következményét. Nem nehéz belátnunk, hogy egy-egy „csodaszernek” nem csak egyféle tulajdonsága van. Miközben esetleg valóban nagyon jótékonyan hatnak a vizesedés csökkentésére, a terhesség idején lehetnek nem várt negatív hatásai is a szervezetünkre vagy akár a magzatunkra. A legfontosabb vízhajtó növények: csalán, mezei zsurló, pitypang, tarackbúza, kukoricabajusz, aranyvessző, nyírfalevél, hibiszkusz, bojtorján, citromfű, lestyán, petrezselyem.
- Figyeljünk oda az étkezésünkre. Csökkentsük a sófogyasztást! Együnk sok nyers zöldséget és gyümölcsöt; elsősorban hagymát, fokhagymát, uborkát, paradicsomot, céklát, padlizsánt, retket, salátát, valamint almát és szőlőt.
- Segíthetnek a homeopátiás készítmények is – ezek szedését egyeztessük egy homeopátiás orvossal. Ha nem kifejezetten alkati szert ad, akkor valószínűleg a Natrium Muriaticumot fogja javasolni (leginkább C6-os hígításban), illetve a 10-es számú Schüssler-sót (Natrium Sulfuricum, D6-os hígításban). A szokásos adagjuk: Natrium Muriaticum: egy hétig naponta 3-szor öt golyócska; Natrium Sulfuricum: napi 3 tabletta addig, amíg a panaszok fennállnak, de minimum 3 hónapig.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése