2012. november 16., péntek

36 hetes csodapofi:-)

A 36. terhességi héten a baba arcvonásai elnyerik végleges formájukat, a testét borító apró szőrök pedig lassanként eltűnnek. A szülés időpontjához közeledve egyre több vizsgálaton kell részt venned: a szokásos ellenőrzéseken kívül ultrahangos vizsgálatot végeznek, NST vizsgálat segítségével hetente ellenőrzik a baba szívhangját, oxigénellátását és a méhtevékenységet, valamint ezen a héten Streptococcus B-szűrést is esedékes.

Dorka baba:

A 36 hetes Dorci méretei: hossza kb. 45 cm, súlya megközelítőleg 2.700 gramm
Az ultrahang vizsgálat során mért értékek a betöltött 36. terhességi héten:
BPD (magzati koponya haránt átmérője): 90 mm (+/- 6 mm)
HC (a fej körfogata): 317 mm (+/- 25 mm)
AC (a has körfogata): 325 mm (+/- 35 mm)
FL (a combcsont hossza): 69 mm (+/- 6 mm)



A terhesség 36. hetétől kezdődően, kisbabánk szervezete már elkezdi felhalmozni a számára alapvető fontosságú ásványi anyagokat, mint a vas és a kalcium.
Naponta közel 500 milliliter vizeletet ürít, ezáltal közreműködik a magzatvíz mennyiségének megtartásában, amelyet a méhlepény szűr meg. Az ultrahangon volt szerencsénk látni, hogy Babukánk hólyagja épp telt állapotban volt. Tehát a vizeletkiválasztása is tökéletes.:-) 
A terhesség 20. hetétől a magzatvíz űrtartalma hozzávetőlegesen 700-1.000 ml között van, melyből a baba naponta olyan 600 ml nyel le vagy szív a tüdejébe. Ennek következtében sűrűn csuklik.
A magzat körmei meglehetősen nagyok, ezért nem ritka, hogy néhány babának össze van karmolva a bőre amikor világra jön. Ezt néhány nappal a születése után le kell vágni megfelelő méretűre, hogy ne sérthessem meg magát vele.
A baba szerveinek túlnyomó része már teljesen kifejlett ebben a szakaszban, a zsírszövetek lerakódása tovább folyatatódik, ezáltal pedig egyre gömbölyebbé válik.

Olyan kis aranyos dolgai vannak már most is, úgy tud örülni nekünk ha beszélgetünk vele, simogatjuk és megszeretgetjük, amikor meghallja a hangunkat rögtön jelez, vagy ha épp egy dallamot, vagy csak szimplán a nevét ismételgetjük (egészen kiskora óta) és mintha már értené, és adja is a kis életjelet.:))) 

Elérkezett a 36. terhességi hét, és lassan a várandósság vége felé közeledsz. Melleid egyre feszültebbekké válnak, a gyakori vizelési inger pedig fokozódik. Tested felkészül a szülésre, a medence csontjai lassan széthúzódnak, és ez a folyamat akár fájdalmas is lehet. A gyenge, fájdalom nélküli összehúzódások - a Braxton-Hicks kontrakciók - szintén a szülés időpontjának közeledtét jelzik.
Ha eddig nem tetted meg, akkor most mindenképp elérkezett az ideje, hogy összekészítsd azokat a holmikat, amire neked és a babának szüksége lesz a kórházban. Az első időszakban nincs szüksége túl sok ruhadarabra, hiszen nagyon hamar kinövi őket. A kórházból való távozáskor egy újszülöttnek a következő holmikra lesz szüksége: egy body (általában 56-os méret), rugdalózó, zokni, egy kis sapka (vékony vagy vastag), pulóver vagy kardigán, illetve az időjárás függvényében overall vagy harisnya.
terhesség 36. hetében a baba már többé-kevésbé készen áll a méhen kívüli életre, de még pár hétig pocakod védelmében erősödik. Vannak babák, akik a kiírt idő előtt pár héttel hamarabb jönnek a világra, főleg ha ez nem az első terhességed.
A szülés időpontja vészesen közeleg, ami sok kismamát aggodalommal és szorongással tölt el. Többen attól félnek, hogy nem ismerik fel időben a vajúdás jeleit és nem érnek időben a kórházban. Mások a szülési fájdalmaktól rettegnek. Ezeket a felmerülő kérdéseket beszéld meg a szülészorvossal vagy a védőnővel, illetve pároddal se félj megosztani érzéseidet.

Kismamáknak néhány jó tanács..

● Lehetőség szerint pihenj sokat és ne erőltesd meg magad. Ezáltal elkerülheted a túl gyakori, kellemetlen összehúzódásokat. Táplálkozz kiegyensúlyozottan, hiszen a babának egyre több energiára van szüksége a fejlődéshez és a te egészségedhez is elengedhetetlenek a minőségi ételek.
● A szorongások negatív hatással lehetnek a vajúdás lefolyására, felerősítve a fájdalomérzetet. A katekolamin termelése (egy hormon, amelyet a stressz vált ki) gátat szab az oxitocin hatásának (egy másik hormon, amelyiknek a szülés megindításában van szerepe). Próbálj meg nyugodt maradni, végezz egyszerű légző vagy jóga gyakorlatokat, esetleg masszíroztasd magad partnereddel - a legfontosabb, hogy próbáld jól érezni magad a bőrödben és légy boldog a terhesség utolsó hetei alatt.
 
Mivel elég elfoglalt leszel a következő pár hónapban, kényeztesd magad a számodra legkellemesebb időtöltési lehetőségekkel. Találkozz a barátaiddal - a baba születése után úgyis el fogsz tűnni a szemük elől egy időre -, és tölts minél több időt a családdal. Ha a hólyagod kapacitása még bírja, menj színházba, moziba vagy hangversenyre, ez utóbbi különös ajándék a baba számára. Ha fáradtnak érzed magad, akkor is folytasd a rendszeres mozgást: mindennap mozdulj ki otthonról, és legalább sétálj egy fél órát, ám most már ne kalandozz el túl messzire. Ne feledd, elérkeztél az utolsó négy héthez, aminek a végén mindennek készen kell állnia a kis jövevény fogadására. Megvan minden, amire szükségetek lesz? Készen áll a babaszoba és a babakelengye? Mindennel felkészültél a kórházi és az otthon töltött napokra?
 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése